Synaps onderzoekt wurgcontract van oliegigant
Geschreven door Pieter JongsmaJournalist Thomas Loudon gaat samen met regisseur Kim Smeekes naar Guyana om te kijken wat het land opschiet met de olievondst. In Guyana, een straatarm land in Zuid-Amerika, is enkele jaren geleden een enorme olievondst gedaan door oliegigant ExxonMobil. De verwachting is dat uit de Guyanese wateren straks zo'n 700.000 olievaten per dag worden gepompt, ter waarde van zo'n 5 miljard dollar.
Guyana is politiek niet heel stabiel en kampt met enorme corruptie en wanbeleid. De regering weet bovendien niets van de oliehandel en heeft een "wurgcontract" getekend; slechter dan welk contract met een olieproducerend land dan ook.
Het contract tussen Exxon en de regering van Guyana kent een aantal opvallende punten. Het land krijgt maar 2% van de royalties, terwijl minstens 10% gangbaar is.
Synaps is een platform voor onderzoeksjournalistiek uit het buitenland van BNNVARA. Behalve op televisie maakt het collectief van onderzoeksjournalisten van Synaps ook podcasts en beheert het online kanalen. Elke nacht van zaterdag op zondag, tussen 01:30 en 02:00 uur is Synaps te beluisteren op NPO Radio 1.
Synaps is 12 maart om 22.50 uur te zien bij BNNVARA op NPO 2.